کلینیک گیاه پزشکی زرینه
وبلاگ تخصصی کلینیک گیاه پزشکی زرینه 88/1/15  
قالب وبلاگ

زاد و ولد این موشها در هر سال ۶-۵ بار و هر بار ۱۵-۵ بچه می زایند. موشهای متولد شده پس از ۵ هفته قدرت باروری دارند بنابراین افزایش آنها بصورت تصاعدی و یک جفت موش در طول هر سال به تعداد بسیار زیادی افزایش می یابد….

 این جونده میان جثه بجز مدت زمان کوتاهی که استراحت می کند در بقیه اوقات دائما به دنبال غذا می گردد. moosh

 

moosh2

موش صحرایی در زمین های تحت قلمرویش راهروها و دالان های بلندی در داخل زمین حفر می نماید و برای دسترسی به غذا و همچنین فرار از دشمن خروجی های زیادی برای این راهروها ایجاد می نماید.

موش ها علاوه بر خسارت به انبارها و محصولات کشاورزی و گاها محصولات صنعتی و غیره،  ناقلین بسیاری از بیماریها نیز می باشند لذا با عنایت به موارد فوق جهت جلوگیری از این خسارات رعایت نکات فنی و اصولی در مبارزه صحیح و همگانی با این آفت توسط کشاورزان و سایرین طبق توصیه  و  راهنمایی کارشناسان زحمت کش حفظ نباتات مستقر در مدیریت و مراکز خدمات جهادکشاورزی و کلینیک های گیاهپزشکی الزامی است .


ادامه مطلب
[ جمعه یکم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 12:41 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

جنس میکروتوس جزء راسته موش شکلان (Myomorpha)، خانواده Cricetidae و زیر خانواده میکروتینا ها یا ول ها می باشند. جوندگانی کوچک با دم کوتاه هستند و طول دم معمولا از سر و بدن کوتاهتر است. لالة گوش زیاد کوچک نیست و از داخل موها نمایان است. انگشتان معمولی هستند و کف پا دارای شش پینه است. در جمجمه پوزه کوتاه است، فاصلة بین حدقه ای باریک و فشرده و پهنای آن در حدود پهنای پوزه است


ادامه مطلب
[ جمعه یکم اسفند ۱۳۹۳ ] [ 12:23 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
عضو هيات علمي موسسه تحقيقات گياه پزشكي كشور گفت: كشاورزان در هنگام اجراي عمليات زراعي در مزارع ذرت مواظب باشند ادوات كشاورزي به بدن گياه آسيب وارد نكند زيرا ازاين طريق، راه براي ورود قارچ سياهك معمولي به درون گياه هموار مي شود.

 


ادامه مطلب
[ جمعه دوازدهم دی ۱۳۹۳ ] [ 22:9 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
 

نماتدها موجوداتي ازسلسله جانوران وازشاخه Nemata مي باشندكه داراي بدني باريك ،كشيده وصاف مي باشند.نماتدهاي خسارت زاي گياهي رادراصطلاح نماتدهاي انگل گياهي مي نامند . تمام نماتدهاي انگل گياهي داراي حفره دهاني مجهزبه نيش يااستايلت هستندكه به كمك آن سلولهاي گياهي راسوراخ كرده وازآن تغذيه مي نمايند.

 

 

 

 

 

 

 

 


ادامه مطلب
[ یکشنبه نهم آذر ۱۳۹۳ ] [ 19:27 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
       

  مگس میوه مدیترانه ای که به نامهای مگس میوه و یا مگس مرکبات گفته می شود، یکی از آفات مهم و خطر ناک میوه است. مبدأ اصلی این آفت افریقا است، از سال 1829 میلادی بتدریج با دخالت انسان در اکثر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا و در سایر کشورها انتشار یافته است. مگس میوه تا سال 1354 جزء آفات قرنطینه ای ایران محسوب می گردیده و اولین بار در پائیز سال 1354 خسارت لارو این مگس در باغات هلوی مشهد گزارش شد. این مگس مهم ترین آفت حدود 1000 گونه محصول کشاورزی است، و در بین آنها بیش از همه به هلو، زردآلو، گلابی، گوجه، سیب، آلو، توت، به، انگور، خرمالو، انار، انجیر، مرکبات و بعضی از انواع گیاهان زراعی یک ساله حمله می نماید. در سال 1362 وجود این آفت در مازندران روی میوه های نارنج، هلو، خرمالو، نارنگی گزارش شد، و شدت آلودگی روی هلو و نارنگی انشو بیشتر بوده است. این آفت در ایران از استان های خراسان، یزد، اصفهان، مازندران و گیلان گزارش شده بود. در آبان ماه سال جاری شواهدی دال بر وجود این آفت در برخی از شهرستان های استان گزارش گردید.
ادامه مطلب
[ جمعه بیست و سوم آبان ۱۳۹۳ ] [ 21:59 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
چند بيماري کاج مطبق

 

 فارس/ فارسي اصيل: کپي ناژ ( کپي= ميمون + ناژ= کاج ) اشاره به ريشه نام لاتين آن

 

فارسي رايج: کاج مطبق

 

نام انگليسي: Norfolk island pine

 

نام علمي: Araucaric excelsa

 

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۹۳ ] [ 0:8 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

اين حشره تاكنون در استانهاي تهران، مركزي، گرگان، منطقه شاهرود، خراسان، آذربايجان و اصفهان ديده شده است ولي احتمال دارد در ساير نقاط مهم ميوه‌خيز كشور نيز فعاليتي داشته باشد. فعاليت اين حشره تاكنون روي سيب، گلابي، به، گيلاس، آلبالو، گوجه، آلو، ازگيل و تمشك ديده مي‌شود.


ادامه مطلب
[ شنبه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۹۳ ] [ 0:37 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
بیماری های گندم

بیماری های گندم
Wheat Diseases 
بیماری های گندم Wheat Diseases

Wheat


گندم در تمام مراحل رشد مورد حمله بیماری های متعددی قرار می گیرد. حدود 20% کاهش راندمان در اثر بیماری های گندم گزارش شده است.

1 –  بیماری لکه نواری باکتریایی Xanthomonas campestris pv. translucens

این بیماری علاوه بر گندم، به یولاف، چاودار و ... حمله میکند.

علائم بیماری: رگه های قهوه ای سیاه تا سوخته و نکروز روی  پوشه ها و برگ ها و قاعده ریشک ها سیاه میشوند. در ساقه نیز رگه طولی تیره دیده میشود. قاعده دانه چروکیده میشود. در آب و هوای مرطوب رشد زیاد باکتری بصورت  قطره های لزج روی بافت گیاه دیده میشود، که خشک شده و فلس مانند و شکننده میشود.

این باکتری میله ای، گرم منفی، هوازی که روی محیط کشت زردرنگ است.

سیکل بیماری:

بیماری بذرزاد است و در بقایای گیاهی خاک وجود دارد. از طریق زخم ها و روزنه های یک گیاه به گندم حمله و ایجاد بیماری میکند. باکتری از طریق ترشحات باران (Splash)، آبیاری بارانی، تماس گیاهی و شته ها منتشر میشود.

کنترل:

1.      بذر عاری از باکتری 2. اجتناب از آبیاری بارانی 3. استفاده از رقم گیاهی مقاوم.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۲ ] [ 12:1 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

بیماری های یونجه را به 3 دسته بیماری های برگ، بیماری های طوقه و ساقه و بیماری های ریشه تقسیم میکنیم:

1-     بیماری های برگ یونجه Leaf Diseases:

1. لکه قهوه ای یونجه Common Leaf Spot

عامل: Pseudopeziza medicaginis

 

2. لکه برگی لپتوسفائرولینایی یونجه  Lepto Leaf Spot

عامل: Leptosphaerulina briosiana

 

3. لکه برگی و ساق سیاه فومایی یونجه (ساق سیاه بهاره) Spring Black Stem and Leaf Spot

عامل: Phoma medicaginis

 


ادامه مطلب
[ پنجشنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۲ ] [ 11:54 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

پروانه ی مینوز گوجه فرنگی

نام علمی :‌ Tuta absoluta meyrick 

این پروانه آفت جدید گوجه فرنگی و سیب زمینی می باشد .

منشاء‌: آمریکای جنوبی

اخیرا در منطقه ی خاورمیانه گسترش یافته و حالت طغیانی دارد.

در سال 1389 این آفت در مناطق غرب و جنوبی کشور نیز یافت شده است.

لارو :

برنگ کرم با سر سیاهرنگ که از سن دوم تا چهارم بدن برنگ سبز مایل به خاکستری تا صورتی می گراید. طول لارو در سن اول 0/9 و در سن آخر 7/5 میلیمتر است. دوره ی زندگی لاروها 15-13 روز کامل می شود.

پروانه :

حشره ی بالغ پروانه ایست بطول 5 تا 7 میلیمتر برنگ خاکستری با گرایش به قهوه ای با نقش سیاهرنگ بروی بالهای جلویی باشاخک های نخی شکل .

ادامه مطلب
[ شنبه یازدهم شهریور ۱۳۹۱ ] [ 17:38 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
بیماریهای چغندر قند

برای مشاهده تصاویر به صورت بزرگ بر روی تصویر راست کلیک کرده و گزینه view image را انتخاب نمایید.


ادامه مطلب
[ جمعه شانزدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 15:38 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
کنترل شپشک‌های آردآلود


کنترل شپشک‌های آردآلود
این شپشک‌ها علاوه بر تغذیه با تزریق مواد سمی به گیاه باعث خشک شدن آن میگردند.

کنترل شپشکها معمولا دشوار هست و با یک سمپاشی ساده از بین نمیروند و باید از چند روش به طور تلفیقی استفاده کرد.

ادامه مطلب
[ چهارشنبه چهاردهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 0:46 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

بیماریهای غلات

برای دانلود بر روی گزینه Powerpoint کلیک کنید

[ سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 13:47 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

كك چغندرقند Chaetocnema tibialis


معرفی كك چغندرقند Chaetocnema tibialis
حشرت كامل اين آفت علاوه بر چغندرقند به چغندر علوفه اي و وحشي و همچنين علفهاي هرز، سلمك، گزنه، ترشك و ترتيزك حمله و از آنها تغذيه مي كند. بيشترين صدمه و خسارت اين آفت در مرحله 2 تا 4 برگي گياه مي باشد و بعد از مرحله 8 برگي به علت خشبي شدن برگهاي خسارت آفت اهميت اقتصادي ندارد. لاروها از ريشة گياه تغذيه مي كنند و خسارت قابل توجه ندارد ولي حشرات كامل از برگ تغذيه و در سطح برگ سوراخهاي گرد و نامنظم ايجاد مي نمايد كه در تراكمهاي بالا اين سوراخهاي كوچك بهم متصل شده و حفره هاي بزرگتري را ايجاد مي كنند. چنانچه تراكم جمعيت آفت در مراحل 4-2 برگي بالا باشد تمام مزرعه را از بين برده بطوريكه واكاري مجدد نياز مي باشد.ادامه مطلب
[ سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 2:12 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

كرم برگ خوار چغندر قند  spodoptera exigua  

كرم برگ خوار چغندر قند در جنوب شرقی آسیا است و برای اولین بار در سال 1876 در شمال آمریكا كشف شد ودر زمستانهای سخت فعالیت آن محدود میشود.   

سیکل زندگی

فعالیت فصلی به طور قابل ملاحظه ای طبق آب و هوا تغییر میكند در مكانهای گرم مثل فلوریدا تمام مراحل سیكل زندگی میتواند در سال اتفاق بیافتد. بنابراین به سرعت توسعه می یابد ولی در ماههای زمستان تكثیر كاهش می یابد.

سیكل زندگی در طی 24 روز میتواند تكمیل شود ودر5 ماه تابستان در فلوریدا تا شش نسل هم میتواند فعالیت داشته باشدادامه مطلب
[ سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 1:58 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

کرم ساقه خوار غلات Ochsenheimeria vacculella


مورفولوژی آفت

کرم ساقه خوار غلات Ochsenheimeria vacculella پروانه ای است کوچک که با بال های باز، 14-11 میلی متر عرض دارد. فرق سر پوشیده از فلس های کاهی رنگ انبوه و دو شاخه. دارای یک جفت چشم مرکب کوچک گرد و یک جفت چشم ساده نسبتا درشت. شاخک ساده و کوتاه، رنگ عمومی بدن قهوه ای خاکستری و منقوط به نقاط روشن. بند ششم شکم از سطح پشتی زرد روشن که مشخصه بارز آفت است. لاروها به رنگ زرد متمایل به سفید، سر سیاه رنگ و دارای دو ناحیه قهوه ای تیره روی پرونوتوم و بند آخر شکم. تعداد کروشه ها معدود، بین 2 تا 7 عدد و در مواردی بدون کروشه، حداکثر طول لارو 20-18 میلی متر.ادامه مطلب
[ سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 1:30 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
سوسک سیاه گندم Zabrus tenebrioidesسوسک سیاه گندم

Zabrus tenebrioides (Goeze, 1777)
Ground beetle
(‍Coleoptera: Carabidae)

معرفی آفت
لاروها از برگ و حشرات کامل از گل و دانه ها در مرحله شیری تغذیه می نمایند. خسارت لارو روی جوانه های گندم مشاهده می شود که در اثر آن برگها روی زمین می خوابند. خسارت این آفت بصورت لکه ای در مزرعه دیده می شود و حشرات کامل روز گندمهای شیری از قاعده دانه شروع به تغذیه می کنند. آفت درتمام مناطق کشور بویژه گلستان، مغان، لرستان، آذربایجان، فارس، کرمانشاه و ایلام گسترش دارد.ادامه مطلب
[ سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 1:4 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
تریپس گندمHaplothrips tritici    

تریپس گندم در اکثرمناطق کشور انتشاردارد. گندم، جو، چاودار، ذرت، برنج و برخی گیاهان دیگر به عنوان میزبان آن ذکر شده اند. تغذیة این آفت باعث کوتاه ماندن و پیچیدگی سنبله ها و کج و معوج شدن ریشکها می شود. خسارت تریپس گندم کاهش وزن دانه ها را به همراه داشته و کاهش محصول در اثر خسارت آن  تا ۲۴ درصد نیز گزارش شده است (آزمایش فرد و فریدی، ۱۳۷۲). چنانچه تراکم پوره های آن ۱۰ عدد در هر سنبله باشد در گندم آبی ۸/۰ درصد و در گندم دیم تا ۱ درصد وزن محصول در اثر خسارت این آفت کاهش می یابد. معمولآ تراکم این آفت در مزارع آبی بیشتر از مزارع دیم است(روشندل و رجبی، ۱۳۷۳).

زمستان گذرانی این آفت در منابع قدیمی به صورت حشرة کامل ذکر شده است. بررسی های انجام شده در
سال های اخیر نشان می دهد که تریپس گندم به صورت پوره های سن ۲ درون خاک و لابلای کاه و کلش و باقیمانده محصول، تابستان، پائیز و زمستان را به سر می برد و تنها یک نسل در سال دارد. در رابطه با بیولوژی، اکولوژی و میزان خسارت این آفت بررسی هایی توسط (تکلو زاده و زهدی، ۱۳۷۹) و روشندل (۱۳۸۱) صورت گرفته است.
مدیریت تلفیقی تریپس گندم
ــ شخم پس از برداشت محصول، انهدام بقایای گیاهی و تناوب زراعی از روش های مناسب کنترل این آفت است. سمپاشی اختصاصی علیه آن ضروری نبوده و سمپاشی های متداول علیه پوره های سن گندم در  کاهش جمعیت آن موثر است(باقری و رجبی،۱۳۷۹ و کمانگر و رجبی، ۱۳۷۹). در سال زراعی ۷۹-۱۳۷۸ حدود ۵۰۰ هکتار از گندم زارهای کشور برای کنترل این آفت سمپاشی شده است( امینی، ۱۳۷۹).

برای کنترل آفت تریپس پیاز از سن های شکارگر استفاده کنید
سن شکارگر اوریوس، دشمن طبیعی آفت تریپس پیاز است که می تواند این آفت را کنترل کند.


به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا)- براساس بررسیهای انجام شده توسط پژوهشگران، آفت تریپس با نام علمی Thrips tabaci یکی از آفات مهم و اصلی زراعت پیاز در اغلب مناطق کشور است که علاوه بر پیاز دارای میزبانهای مختلفی از جمله توتون، گندم، یونجه، سیب زمینی، گوجه فرنگی، باقلا، کرفس، بادام زمینی، نخود و جعفری است. تریپس بالغ، حشره ای کوچک به طول حدود یک میلیمتر است که به رنگ قهوه ای زردبوده و نوارهای تیره ای در طول سینه و شکم آن وجود دارد.

این آفت اغلب در لابلای برگها مخفی می شود به طوری که در زمان شروع خسارت به راحتی قابل تشخیص نبوده و هنگام مساعد شدن شرایط آب و هوایی شروع به تکثیر می کند. مهمترین زمان خسارت این آفت در زمان جوانه زنی بذر در داخل خاک است. همچنین لکه های نقره ای، زرد و یا قهوه ای بر روی برگ ایجاد می شود و باعث بدشکلی و کوچک ماندن برگها می شود. این حشره با فرو بردن خرطوم خود در اپیدرم برگ، از شیره گیاهی و کلروفیل تغذیه می کند و محل نیش حشره نیز به صورت نقاطی به رنگ سفید متمایل به زرد بر روی برگ قابل مشاهده است.
تریپس پیاز می تواند ناقل بعضی از ویروسها باشد به طوری که ویروس پژمردگی گوجه فرنگی نیز توسط این آفت منتقل می شود. از بین بردن علفهای هرز، کنترل بیولوژیک با استفاده از سن های شکارگر اوریوس از روشهای زراعی مبارزه با این آفت است. همچنین با افزایش تراکم جمعیت آفت، سمپاشی با سموم حشره کش آندوسولفان به میزان ۲ لیتر در هکتار و یا دیازینون ۶۰ درصد به میزان یک لیتر در هکتار واکامت ۵۰ درصد به میزان ۵/۱ لیتر در هکتار توصیه شده است.


[ سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 0:37 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

زنبور سياه گوجه Hoplocampa minuta
(Hym.: Tenthreinidae)

به درختان آلو، گوجه و زردآلو و ندرتاً گيلاس حمله مي‌نمايد. لارو از مغز و هسته آنها تغذيه نموده و موجب ريزش ميوه مي‌گردد. گوجه‌هاي زودرس و آلوچه به ين آفت حساس مي‌باشند.

زيست‌شناسي

زمستان را به صورت لاروهاي كامل در عمق 5 تا 15 سانتيمتري در زير خاك و در درون پيله‌هاي قهوه‌اي و بيضي شكل مي‌گذرانند. لاروهاي زمستان گذران در آخر زمستان و به محض گرم شدن هوا تبديل به شفيره مي‌شوند. قبل از باز شدن شكوفه درختان ميزبان يا مصادف با آن حشرات كامل ظاهر مي‌شوند. حشرات كامل پس از مدتي تغذيه از نوش گلها با تخمريز اره مانند خود نسج كاسبرگها يا نهنج را سوراخ كرده و در داخل آن يك عدد تخم مي‌گذراند. لاروها پس از خروج از تخم خود را به دانه ميوه مي‌رسانند و با تغذيه از آن باعث ريزش ميوه مي‌گردند. هر لارو تا پايان تغذيه خود چندين ميوه را سوراخ مي‌كند. هر حشره ماده حدود 50 تا 70 تخم مي‌گذارد. دوره نشو و نماي لاروي حدود 25 تا 30 روز است و به همين صورت زمستان را به حالت دياپوز مي‌گذراند. بناراين يك نسل در سال دارد.

کنترل:
1ـ بيل زدن و زير رو كردن خاك اطراف درختان براي مقابله با لاروهاي زمستان گذران
2ـ كاشت واريته‌هاي مقاوم
کنترل شيميايي: در صورت لزوم پس از ريزش سه چهار گلبرگها
1. دیازینون wp40% و 1 درهزار
2. فوزالن EC35% و 1.5 درهزار

[ سه شنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 0:14 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

سوسک پوستخوار بزرگ نارون

حشره کامل این سوسک به طول 4 الی 6 میلیمتر بوده و سر و پیش گرده آن سیاه ، پیشانی آن پوشیده از موهای کوتاه و بالپوشها قهوه ای مایل به قرمز می باشد.

لاروها معمولا ضمن فعالیت خود دالان مادری یک طرفه طویلی که طول آن 2 تا 3 سانتیمتر و گاهی تا 10 سانتی متر می رسد ، ایجاد می کنند.این حشره ناقل بیماری قارچی مرگ نارون می باشد و 1 یا 2 نسل در سال دارد.

این حشره در جنگل های شمال کشور و همچنین در استانهای تهران ، آذربایجان و فارس در زیر پوست درختان نارون ، ممرز و آزاد مشاهده می شود.

روش کنترل:
- با توجه به اینکه سوسک های پوستخوار غلب به درختان ضعیف،مسن و بیمار حمله می کند، از این رو برای کنترل این آفت باید این نوع درختان را از عرصه جنگل ها قطع و خارج نمود تا بدین وسیله از حمله آفت به درختان سالم جلوگیری شود.

- تقویت درختان برای جلوگیری از حمله آفات پوست خوار بسیار موثر است.

روش شیمیایی کنترل با این آفت سمپاشی درختان با سم متوکسی کلر می باشد.

[ دوشنبه دوازدهم تیر ۱۳۹۱ ] [ 20:41 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

سن گندم


ادامه مطلب
[ جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 7:56 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
مقاله سن گندم

چكيده‌
سن‌ گندم‌، مهمترين‌ آفت‌ گندم‌ و جو در ايران‌ و كشورهاي‌ منطقه‌ است‌. اهميت‌ اين‌ آفت‌ بقدري‌ است‌ كه‌ در زمان‌هاي‌ قديم‌ باعث‌قحطي‌ و مرگ‌ و مير در مناطق‌ غربي‌ و مركزي‌ ايران‌ مي‌شد. با وجود تمام‌ پيشرفت‌هاي‌ حاصله‌ در زمينه‌ كنترل‌ آفات‌، سن‌ در اكثرمناطق‌ كشت‌ گندم‌ هنوز هم‌ يك‌ آفت‌ خطرناك‌ است‌. در اين‌ ميان‌ وضعيت‌ استان‌هاي‌ ديم‌ خيز كشور مانند همدان‌ بدتر از ساير نقاطاست‌، زيرا كشت‌ وسيع‌ ديم‌ و نابودي‌ مراتع‌ باعث‌ بيشتر شدن‌ جمعيت‌ سن‌ و خسارت‌ آن‌ شده‌ است‌. براي‌ بررسي‌ وضعيت‌ سن‌، ازجمعيت‌ حشرات‌ بالغ‌ و پوره‌هاي‌ سن‌ در زمان‌هاي‌ مختلف‌ نمونه‌برداري‌ به‌ عمل‌ آمد. براي‌ اين‌ منظور سه‌ منطقه‌ رزن‌، كبودرآهنگ‌ ولالجين‌ در استان‌ همدان‌ انتخاب‌ و از مزارع‌ تعيين‌ شده‌ براي‌ جمعيت‌ سن‌ گندم‌ و پوره‌هاي‌ آن‌ و همچنين‌ دشمنان‌ طبيعي‌نمونه‌برداري‌ بعمل‌ آمد. از مزارع‌ گندم‌ و جو همجوار نمونه‌برداري‌ مقايسه‌اي‌ بعمل‌ آمد. در اين‌ بررسي‌ ارتفاع‌ محل‌، جهت‌ شيب‌،وضعيت‌ پوشش‌ گياهي‌، فاصله‌ از كوه‌ و سابقه‌ سمپاشي‌ و نوع‌ مبارزه‌ شيميايي‌(هوايي‌ يا زميني‌) و ديم‌ يا آبي‌ بودن‌ و كرپه‌ يا هراكشت‌بودن‌ مزرعه‌ مدنظر بود. نتايج‌ بدست‌ آمده‌ نشان‌ داد تخريب‌ مراتع‌، كشت‌ وسيع‌ گندم‌ و جو ديم‌، برداشت‌ دير هنگام‌ محصول‌،سمپاشي‌هاي‌ بي‌رويه‌ و برخي‌ عوامل‌ ديگر در طغيان‌ سن‌ گندم‌ نقش‌ دارند. حاصل‌ بررسي‌هاي‌ مزبور در زير آمده‌ است‌.ادامه مطلب
[ جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 7:53 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

آفات و بيماريهای مهم استان آذربايجان غربی

Important Pests and Diseases

                 of West Azarbaijan      

شامل آفات درختان ميوه دانه دار

Pome fruit pests

دانلود در ادامه مطلبادامه مطلب
[ چهارشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 23:21 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]


تصاویری از آفات غلات به صورت پاورپوینت

برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ادامه مطلب
[ چهارشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 22:30 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
طبقه‌بندی حشره‌کشها:
نسل اول: روغنها و ترکیبات گیاهی و مشتقات آرسنیک که بر اساس آزمون و خطا تولید شده‌اند.
نسل دوم: ددت، کارباماتها، فسفره‌ها، پایرتیروئیدها که از راه سنتز گسترده و غربال و شناخت بنیان فعال مواد درست میشوند.


ادامه مطلب
[ یکشنبه سیزدهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 22:57 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
کرم‌های شاخدار مو

Theretra alecta

Pergesa elpenor

Celerio lineata

(Lep: Sphingidae

اطلاق کلمه شاخدار به این آفت به علت وجود زائده کم و بیش بلندیست که نزدیک به انتهای شکم لاروها در سطح پشتی دیده می‌شود و به نظر می‌رسد که نوعی وسیله دفاع باشد.

گونه اول پروانه نسبتاً بزرگ به رنگ آجری تیره بوده دارای بالهای پهن با نوارهای رنگین است. گونه دوم حدود 70 میلیمتر، زیتونی رنگ بوده و روی بالهای جلویی دو خط مورب تیره در نیمه انتهای بال دیده می‌شود. در بالهای عقبی یک نوار پهن سیاه در قاعده دیده می‌شود. در روی شکم سه نوار تیره دیده می‌شود که یکی در وسط و دو تای دیگر در طرفین قرار دارند. گونه سوم با بالهای باز حدد 60 میلیمتر، رنگ بالهای جلویی سبز مایل به بلوطی با نوارهای سفید مواج و طولی است. روی بندهای اولیه شکم نوارهای عرضی متناوب تیره روشن قرار دارد که در مجموع منظره شطرنجی به پشت شکم می‌دهد.


ادامه مطلب
[ جمعه سیزدهم آبان ۱۳۹۰ ] [ 15:18 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
 بیماری آتشک سيب و گلابي ( Fire Blight)

 

آتشک از قديمی ترين بيماری های باکتريائی است که عامل آن باکتری    Erwinia Amylovora می باشد و ميتواند بيش از 75 نوع درخت و بوته از خانواده Rosacea را مورد حمله قرار دهد .

 ادامه مطلب
[ دوشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۰ ] [ 9:3 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

لکه سیاه سیب Apple Scab _ Black Spot of Apple

 

از لحاظ اقتصادی مهمترین بیماری سیب در شمال شرقی آمریکا ، اروپا،‌آمریکای جنوبی و آسیا است. اولین بار فریز(Fries) در سوئد در 1819 بیماری را توصیف نمود. این بیماری در مناطقی که آب و هوای نیمه خشک دارند کمتر شایع است ولی در مناطقی که بهار خنک و مرطوبی دارند خسارت بیماری شدید بوده و تابیش از 70% به محصول خسارت می زند و اگر با بیماری مبارزه نشود تا 100% خسارت محصول و میزبان قابل پیش بینی است. اساساً خسارت بیماری به دو صورت دیده می شود. الف) کاهش بازار پسندی میوه ها به سبب وجود لکه های سیاه یا تغییر شکل میوه ها ب)نابودی کامل درخت در 3-2 سال متوالی اپیدمی شدید. بیماری لکه سیاه سیب در استانهای شمالی کشور ؛ آذربایجان شرقی و غربی ، ‌خراسان ، گیلان و مازندران ، تهران ، کرج و دماوند و در خوزستان و بروجرد هر ساله خسارت قابل توجهی به بار می آورد.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 20:47 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]

پوسیده گی تلخ سیب


مقدمه :
نیازهای ساختاری زراعت درجهان امروز ایجاب مینماید که تمام باغداران درختان میوه ازباغهای کوچک چند درختی تاباغهای بزرگ ،نهایت تلاش خود رابکارمیبرز، تامیوهای سالم وعاری ازهرگونه آلودگی و امراض رابابلندترین کیفیت تولید وعرضه نماید . برای رسیدن به این هدف ضروری است که تاغداران درمراحل مختلف رشد ونمو فزیولوژیکی زراعتی درختان خودراتحت مراقبتهای دقیق علمی وفنی قرارداده وآنها راازگزند هرگونه آسیب وارده از طریق پارازیتهای مختلف  اعم ازآفات وامراض مصؤن بمانند . عوامل بیماریزا ، مانند : قارچها ، بکتریاها  وویروسها ازمهمترین فکتورهای محدود کننده محصولات باغی به شماررفته وهمه ساله باغداران نقصان قابل ملاحظه راازاین ناحیه متحمل میشو ند .
وجود عوامل بیماریزایی مهم برگ ،تنه وریشه که نبات رابه فیصدی زیادازبین برده  و دراثرهمه انواع قارچهای verticillium , fusorium     phytophthora ,  armillariaکه ازجمله مهمترین عوامل کاهش دهنده محصولات باغی بشمار میرود .
گرچه استفاده از روشهای وقایوی ، غرس انواع مقاوم وغیره میتوان تا حدی ازصدمه امراض جلوگیری نماید ،اما کافی نیست جهت بلند بردن سطح حا صلات باید بااستفاده ازروشهای جدید مبارزه به امراض مخصوصاً استفاده وتطبیق روش جدید ، I.P.M ، Integrated pest managements کار گرفته . امراض بطورموثرکنترول وپائین ترازسطح خساره اقتصادی نگاه داشته گرچه استفاده از این روش به علت عدم آگاهی ازموثریت آن وعدم موجودیت بوديجه کافی جهت تطبیق این میشود درکشوردرشرایط کنونی عملی نمیباشد .ولی میتوان با استفاده ازعملیات زراعتی مناسب استفاده ازقارچکشهای مناسب میتوان امراض راکنترول نمود .

تاریخچه :
پوسیدگی تلخ سیب جمله امراض مشهورسیب وناک بشماررفته وعمومآ درهرجائیکه سیب وناک درسطح تجارتی کشت شود شیوع دارد .این مرض را نخستین بار اولی سیب Berkley  در سال  1856 م درانکلستان دیده شده ، ودرسال  1867  درایالات متحده امریکا نیزشناسائی شد ازنوشته های قدیمی درزمینه زراعت معلوم میشود که این مرض راپیش ازاین هم می شناختند ، مرض پوسیدگی تلخ سیب تا قبل ازعرضه قارچ کشهای موثرمرض وحشت انگیزی بشمارمی رفت زیرابا فراهم شدن شرایط گرم ومرطوب تمام محصولات نابود می شد .مرحله نرم مرض درسال  1908  ومرحله که برگی آن اولی سیب درسال  1971  تشریح گردید .
این مرض دراکثرکشودها مانند : چین ، جا پان ، امریکا واروپا به شکل بومی وجودداشته ودرکشورما هم موجود بود ، وازاکثرولایات راپورداده شده است .

پوسیدگی تلخ سیب  (Bitter  rot) 
مشخصات :
این مرض اکثر میوه هارامانند سیب ، ناک ،آلو ، شفتالو ، زردالوویکمقدارازنباتات دیگررامورد حمله قرارمیدهد ، ازجمله امراض
مدهش سیب بشمار میرود .درصورت بروز شکل اپید یمیک مرض ممکن است از طرف چند هفته قبل از جمع آوری حاصل ، تمام زحمات باغداران به جاه رفته اینگونه خساره خوشبختانه ندرتا تحت شرایط استثنای اتفاق افتاده ومعمولآ به یک ساحهء ای نسبتا کوچک محدود میباشد ، اما در شرایط ترانزیت و ذخیره بقسم غیر محصول باز هم خساره وارده از ناحیه این مرض چشمگیر است .

علایم مرض :
علایم  این مرض با  روی میوه های نیمه پخته اولین بارظا هرگردیده ، اما اکثرآ علایم مرض هنگام به وضاحت مشا هده میگردد که میوه ها به پختگی نزدیک میشوند اینوع پوسیدگی ها بقسم ساحات کوچک دایروی که دارای رنگ نصواری روشن میباشد تظاهرمینماید . لکه های متذکره به سرعت بزرگ گردیده و شکل ظاهری آن کاملا دایروی بوده ودرقسمت کرفریک اندازه فرورفته میباشد تعداد این لکه ها بالای میوه ازیک تاچندعدد تشکیل میگردد . معمولآ هنگامیکه چندین لکه با  روی میوه ها تولید گر دد،فقط چند عدد محدودی آنها به مراحل پیشرفته تری انکشاف مینماید تا هنگامیکه قطر لکه ها به نیم انچ میرسد سطح خارجی آن هموار بوده ورنگ آنها تغیرمیابد ، این تغیررنگ بشکل نصواری تیره تا سیا ه کامل تبارزمینماید . البته تغیرات رنگ نظربه نوع نبات تحت حمله و نژادهای مختلف قارچ عامل مرض متفاوت میباشد. هنگامیکه لکها به قطر نیم انچ میرسند ، نقاط نسبتً برجسته درزیر کیوتیکل ظاهر گردیده واز آن قشربا روی Acervulus   به وجود میاید که کیوتیکل را پاره نموده درهوای مرطوب کتله های چسپ ناک گلابی رنگ سپورها را به وجود میاورد، این کتله ها در ساختمان پیچک مانند برجسته معلوم میگردد . درصورت مساعد بودن شرایط اقلیمی کثیر متحد المرکزدراین نوع پوسیدگی  ها افزایش میابد.

هنگامیکه لکه های مذکور مسن تر میگردند، لکه های گلابی رنگ نا پدید گردیده ، درنتیجه داغهای پوسیده نصواری تاریک یا سیاه که دارای فرورفنگی میباشد ،تشکیل میگردد بعد از تظاهر لکه های درسطح پوسیدگی تحت آنهانیز بطرف مغزسیب پیشرفت مینماید.
تا زمانیکه لکه سطح پوست یاپوسیدگی گوشت شکل نموئ رابخود میگیرد، چنین فکر میشود که این پوسید گی نشئت کرده است گوشت گندیده سیب نسبتً نرم وریگی بوده . ومطابق رسمی که به این مرض داده شده است دارای مزه تلخ میباشد ، چون معمولاً بیشتر از یک لکه بالای پوست سیب تشکیل میگردد لذاامکان پوسیدگی تمام سیب موجود است .
ریزش میوه های پوسیده ازدرخت صورت گرفته ، امابعضاً میوهای خشک و همچنان در طول زمستان در بالای درخت باقی میماند ، مصابیت این مرض بعضاً درموسم خزان قبل ازجمع آوری حاصل صورت میگرد انکشاف لکه ها توسط هوای سرد متوقف گردید، و علایم آن ازنوعیکه دریابد ذکر گردید، فرق مینماید اینها داغهای کوچک سرخرنگ تا بنفش بوده درقسمت مرکزی آن دارای رنگ تیره میباشد .این مرض شاخچه رانیزمصاب ميسازد . خوره ها بالای شاخچه ها یکه حد اقل دو سال عمر داشته باشند نیزبمشا هده رسیده است .هوزه های مزکوردارای پوست فرورفته بوده تقریباً بیضوی شکل اند پوست  وکمبیم مرده به چوب چسپنده ودرحا شیه های خوره های کهنه کفیدگی ها بمشاهده میرسد .

طبقه بندی :
عامل مرض قارچ کیسه ای   cmgulatasten  glomerella یعنی مرحله کامل قارچ بوده که ذیلاً طبقه بندی میگردد .
صنف - - -   pyrenomycetes
ردیف ......  Sphrcriales
فامیل .......  Polystigmataceae 
مرحلهً کونید یائی قارچ که مربوط جنس  Colleterichum میباشد
ذیلاً طبقه بندی میگردد .
دیوژن .......  Deuteromycotina
صنف .......  Denteromycetes یا   Colomycetes
ردیف ......  Melanconiales
فامیل ......   Melancomaceae
مرحله کونید یای قرچ  glocosprioides  Colletotrichum میباشد . که بقسم پرازیت باعث قرغنه سیتروس ها وپوسیدگی اکثر میوه ها مانند سیب ، انگور ، ناک ، شفتا لو وغیره میگردد.مرحله کونیدیای آن قبلاً  بنام Gloeosporum Fructigenum Berk  یاد میشود.

دوران مرض :
قارچ عامل مرض پسید ه گی تلخ سیب به اشکال مختلف زمستان گذارانی مینماید .
1. بقسم کتله های ستروتیک درمیوه هاچملک وخشک شده ، زمستان راسپری نموده ودرموسم بهارتولید کوبنده ویا رستو سپورهارامینماید .
2. در شاخچه ها ودرمیوه هایکه درسطح باغ می ریزد و یا دربرگهایکه ریخته وپوسیده درروی باغ است زمستان راسپری می نماید .
3. درپوست ئیکه زندگی سپروفایتی رامیگزرانند میوهای خشک آویزان به درخت ویا افتاده به زمین ، اصل عمده درمصابیت اولیه محسوب مگردد . تحت این نوع شرایط کونید یا ورسکو سپورها تولید میگردد . قارچ درمیوه ازطریق کاسبرگ   (calyx) به ستوماتا نفوذ مینماید . انکشاف اعظمی مرض معملاً قبل ازپخته شدن میوه ها یعنی از ماه جوزاالی اسد یا بعد تربملاحظه میرسد .
میوه های مصاب دارای مزه تلخ بوده سخت شده خشک گردیده ودردرخت سیب های پخته ناشز چملک باقی میماند . میوه های پخته میریزند خصوصاً خساره قابل ملا حظه رادرذخیره خانه باعث میگردند . حرارت متوسط برای انکشاف مرض  20 – 24 درجه سانتی گرید بوده اماگندیدگی میوه هادرحرارت صفردرجه سانتی گرید نیز صورت میگرد
ندرتا خوره ها مصاب میگردد . خوره از طریق زخم هایکه دروقت قطع نمودن بوجود میاید ، مصاب میگردد. که درنتیجه باعث کفیدگی های پوست پوسیده شده ومرگ پوست نوده ها میگردد . هوای گرم ومرطوب انکشاف مرض را بیشتر میسازد .میوه ها یکه در شاخچه ها و میوه ها یکه درروی باغ میریزند وشاخچه های آلوده باقی مانده روی درخت نیز محل خوبی برای زمستان گزارانی قارچ هستند .
ومیوه های افتاده روی زمین کانون آلودگی به شمارمی آیند درخلال بارندگی ودرغب ایام کنید ها واسکو سپورها ازروی آنها آزاد می شوند  وکند یا ها توسط باران انتشارپیدا میکند . واسکوسپورها توسط باد پخش می شوند عموماً درخلال بارندگی آزادمی شوند ولی درواقع غیر بارانی هم تخلیه میشوند دراین حالت ذرات آب موجوددررطوبت نسبتی ونیزتاریکی درآزادشدن اسکو سپورها موًثراند . کنید یاها واسکو سپورهادرآب آزاد جوانه می زنند وتولید چنکگ میکند  ومیتواننددرحرارت مناسب  26  درجه سانتی گرید ودرمدت 5 ساعت مصاب میسازند میزان مصابیت وابسته به رطوبت است .نفوذ به شکل مستقیم انجام میشود نفوذ ازراه زخمها مو جب میشود مصابیت میوه می توانند قبل ازگل دهی ، درخلای گل دادن ، یا بلا فت صله بعد ازدوره گل دهی، دهد ولی این پدیده بیشتراز اوسط تاًواخر فصل بالایش اتفاق می افتد .میوه در تمام مراحل رشد ونموً خودنسبتاً به طور یکسان به بیماری حساس است .
حد اکثرتوسعهً لکه های بیماری درحرارت  30 درجه سانتی گریداست . درخلای فصل رویش کانونهای دیگر بیماری عبارت اندازمیوه های آلوده ومیوه های بومی شده دردوره طولانی هوای گرم و مرطوب میتواند منجر به همه برگی بیماری ودرنتیجه خسارات هنگفت شود . درسالها یکه هوادراوایل فصل گرم و مرطوب است ومصابیت اولیه زودهنگام روی می دهد واپید میک بیماری شدید تر بروزمی کند وشرایط رابرای مصابیت ثانویه فراوان وفراهم می آورد .

مبارزه :
مقررات وقایوی دارای اهمیت فوق العاده درکنترول ومبارزه علیه این مرض میباشد . اصول مبارزه با مرض پوسیدگی تلخ سیب براعمال اقدامات حفظ الصحهً ممکن است . خشک  صرف نظرازعاملیکه سبب آن گردیده ، محل مناسب برای زمستان گزارانی قارچ عامل مرض بوده باید جمع آوری گردیده دفن ویاسوختانده شوند .نابود ساختن میوهای مومیایی ی شده ، چوبهای خشک وآلوده به مرض شاخچه های تازه مبتلا شده رانیزباید ازبین برد . زیرااین قبل شاخه ها اغلب مورد حمله قارچ قرارمیگرند . وبه عنوان عامل مرض زا درهمان سال عمل می کنند . وهم چنان دورنمودن میوه های که درخلال فصل اولی شان مرض ظاهرمیشود نیزدرکا هش شدت مرض موً ثر است .
استعمال ادويه  به فاصله هر 10 تا  14  روزیک بارازموقع ریزش گلبرگها تا برداشت محصول مهمترین راه مبارزه بامرض است . قارچکشهای اتلین تیو کاریامات ها درکنترول مرض بسیار مؤثرند. کاپتان نیزدركنترول مرض تاثير دارد چون مرض مذکوربعدازجمع آوری حاصل نیزبالای دیگرمیوه های ذکرشده به انکشاف خود ادامه میدهد لهزابایدمیوه های چیده شده درصورت پاین تراز 50 درجه فارنهاید ذخیره ونگهداری گردند

نتیجه گیری وسفارشات :
همه میدانیم که درطبیعت موجودیت عده ازموجودات اهمیت بخصوص دارند که ازجمله میتوان از  ار زش واهمیت اقتصادی ومحیطی درختان یادآوری نموده که درزندگی بشربادرنظرداشت میوه ، چوب وخصوصیات عمده شان درجلوگیری ازآلودگی هواوزیبائی طبیعت اهمیت زیادی داشته وحتی باصحت مندی انسانها پیوند مستقیم دارد ، امادرختان ازآغازعمرشان مورد حمله امراض ، کنه ها وحشرات قرارگرفته ومتحمل خسارات شدید میگردند که ازآن جمله میتوان ازپوسیدگی تلخ سیب نام برد  که علاوه برسیب ، ناک ، خاندان ستروس و غیره مورد حمله قارچ بنام  Cingulatasten  Glomerella  قرارگرفته که درصورت شدت مرض خساره وارده محو کامل میوه اسیب میباشد  چون این قارچ خسارت اقتصادی قابل ملاحظه رابارمی آورد بناً به کنترول جد ی نیازدارد که میتوان اقدامات ذیل را جهت کنترول این مرض سفارش نمود .
1. غرس نمودن انواع مقاوم سیب .
2. تنظیم نمودن آبیاری باغ و مراعات نمودن حفظ الصحه درباغ .
3. پاک کاری باغ ازمیوه ها بومی شده که ذخیره خانه های این قارچ است .
4. قطع نمودن شاخچه ها ونوده های میوه آور مصا ب .
5. استعمال قارچکشهای عضوی مانند کپتان به نسبت عدم مضریت وموثریت قابل ملاحظه آن سفارش میگردد .

علايم مرض بالاي ميوه سيب

[ پنجشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 20:35 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
آفات مهم انگور

کرم خوشه‌خوار انگور
lobesia botrana
(lep: tortricidae)

در ایران فقط روی انگور گزارش شده است. در بهار لاروهای جوان نسل اول از جوانه‌های گل دهنده و غنچه تغذیه کرده و روی آنها را با تارهایی می‌پوشانند. در برخی موارد نیز از جوانه‌های شاخه‌زا تغذیه کرده و در نتیجه سبب خشکیدن گلها و جوانه‌ها و ریزش آنها می‌گردند. لاروهای نسل دوم از گوشت غوره تغذیه می‌نمایند. بر اثر تغذیه پوست غوره منظره خاکی رنگی پیدا نموده، چروک برداشته و ح به‌ها می‌ریزند. لاروهای نسل سوم از انگورهای رسیده تغذیه می‌کنند. ابتدا از گشت و سپس از پوست‌های رسیده می‌خورند. محل فعالیت آفت بوسیله تارهایی روی خوشه مشخص می‌باشد. خوشه‌های آلوده مورد حمله انواع قارچها قرار گرفته خسارت‌های ثانویه را بوجود می‌آورند. لاروهای نسل بعدی آفت حتی روی انگورهایی که برای تهیه کشمش اختصاص داده می‌شوند به انبار منتقل و در آنجا تا بهار سال آینده به سر می‌برند. خسارت این آفت در کشت دیم روی انگور به مراتب کمتر از انگور کشت آبی می‌باشد و به همین جهت در اکثر مناطق دیم مبارزه با آفت معمول نمی‌باشد.

زیست‌شناسی

این آفت در منطقه شیراز (معتدله) دارای چهار نسل در سال می‌باشد. ظهور اولین پروانه در اوایل فروردین و اوج پرواز نسل اول آفت در اواخر فرویدن تا اوایل اردیبهشت می‌باشد. اوج پرواز نسل دوم تقریباً‌ در دهه سوم خرداد، اوج پرواز نسل سوم در اواخر تیر تا اوایل مرداد و اوج پرواز نسل چهارم در اوایل شهریور می‌باشد. در منطقه سوریان آباده (سردسیر) آفت سه نسل در سال دارد. ظهور اولین پروانه در اوایل اردیبهشت، اوج پرواز نسل اول در اواسط تا اواخر اردیبهشت، اوج پرواز نسل دوم در اواسط تیر و بالاخره اوج پراز نسل سوم در اواخر مرداد تا اوایل شهریور می‌باشد. بیشترین خسارت مربوط به نسل سوم آفت است. بهترین زمان مبارزه بر علیه آفت یک هفته تا ده روز بعد از تشکیل اوج بروز نسل دوم می‌باشد. دوره جنینی ۸ تا ۱۰ روز، دوره لاروی ۱۷ تا ۱۸ روز و چهار سن لاروی دارد. دوره شفیرگی ۷ تا ۸ روز و دوره نشو و نما برای یک نسل ۳۲ تا ۳۶ روز طول می‌کشد. این آفت در اطراف تهران سه نسل در سال دارد. زمستان را به صورت شفیره در پیله سفید ابریشمی زیر پوست ساقه مو و در زیر برگهای ریخته شده موستان می‌گذراند. ماده‌ها تخمهای خود را به صورت انفرادی روی بند خوشه‌ها و حبه‌ها قرار می‌دهند.

کنترل:

۱ـ انتخاب انواع موهایی که خوشه متراکم ندارند.

۲ـ احداث باغ به صورت ردیفی و در روی داربست موازی، چون کرم خوشه خوار انگور اغلب به موستانهایی که فاقد داربست بوده و موها به شکل گسترده روی زمین یا پشته‌ها باشند، حمله می‌نماید.

۳ـ هرس هر ساله مو برای جلوگیری از تجمع شاخه‌های اضافی، سوزاندن علف‌های هرز و برگهای خشک در پاییز، شخم عمیق و استفاده از یخ آب زمستانه برای از بین بردن شفیره‌های زمستان گذران

کنترل شیمیایی:

نوبت اول سمپاشی در مرحله غنچه و قبل از باز شدن گلها. نوبت دوم زمان غوره و نوبت سوم در شروع آبدار شدن میوه

۱٫ دیازینون wp40% و ۱٫۵ درهزار

۲٫ زولون ec35% ،، ،، ،،

۳٫ تری کلروفن sp80% و ۱٫۵ در هزار (دیپترکس)

۴٫ دیازینون ec60% ،، ،، ،،

۵٫ اتیون ec47% ،، ،، ،،

زنجره مـــو
cicadatra ochreata
(hom.: cicadidae)

این زنجره یکی از آفات مهم مو در ایران است. در تمام مناطق موکاری وجود دارد. علاوه بر مو به بسیاری از گیاهان دیگر مانند سنجد،‌ سیب، آلبالو، به، سپیدار، زبان گنجشک، نارون، ازگیل ژاپنی، تبریزی، پسته، انار، گلابی و هلو صدمه می‌زند.

نحوه خسارت

حشره بالغ بر روی سرشاخه‌های مو و سایر درختان میزبان تخمریزی می‌نماید. بر اثر تخمریزی حشره قسمتی از بافت گیاه از فعالیت باز مانده و در روی آن برآمدگی‌هایی بوجود می‌آید که سبب شکنندگی سرشاخه می‌شود. این سرشاخه‌ها اغلب ضعیف و گاهی خشک می‌شوند. پوره‌های آفت پس از خروج از تخم داخل خاک شده و روی ریشه‌های مو مستقر می‌گردند. پس از استقرار برای تغذیه، خرطوم خود را در نسج ریشه فرو برده و به شدت شروع به تغذیه می‌کنند. در موستانهایی که این آفت شیوع دارد پایه مو تدریجاً ضعیف گشته و سرانجام می‌خشکد. پایه‌های آلوده اغلب رشد بسیار کم دارند، برگها زرد می‌شود و میوه‌ها بسیار کم و ریز هستند.

زیست‌شناسی

زنجره‌های کامل از اوایل تابستان به بعد در موستانها دیده می‌شوند. پس از خروج از جلد شفیرگی معمولاً پروازهای کوتاه می‌کنند. پس از ۵ تا ۷ روز جفتگیری کرده و یکی دو روز بعد تخمگذاری می‌نمایند. تخمها در دو ردیف به طور مورب داخل شاخه‌های چوبی نشده در طرفین شیاری که حشره با تخمریز خود می‌سازد قرار داده و روی ‌آنها را با ترشحات بدن می‌پوشاند. دوره رشد جنینی حدود یک ماه است. دوره زندگی حشرات کامل در طبیعت ۱۱ تا ۱۲ روز می‌باشد. تعداد متوسط تخم در یک زنجره ماده حدود ۳۰ تا ۳۵ عدد می‌باشد. پوره‌ها پس از خروج از تخم به زمین افتاده داخل خاک می‌شوند. پوره‌ها در کنار ریشه‌ها اتاقکی از گل برای خود ساخته از شیره گیاهی می‌ماند. پوره‌ها دوست دارند در شرایط کاملاً مرطوب زندگی کنند. دوران پورگی این آفت حدود چهار سال است. پوره‌های سن چهارم پس از پایان دوره تغذیه از خاک خارج شده و از تنه درختان یا قطعات سنگ و غیره بالا رفته تبدیل به مرحله‌ای که اصطلاحاً شفیره نا میده می‌شود، می‌گردند. بعد از طی مرحله شفیرگی جلد آنها با یک شکاف طولی از هم باز شده و حشره کامل بالدار از آن خارج می‌گردند. خاکهای رسی و سنگین برای فعالیت پوره‌ها مناسب‌تر است و این آفت در چنین خاکهایی خسارت بیشتری ایجاد می‌کند. طول دوره یک نسل ممکن است ۴ تا ۵ سال طول بکشد.

کنترل:

۱ـ استفاده از زمین‌های شنی، ازدیاد آبیاری و تقویت زمین بوسیله کودهای حیوانی شیمیایی

۲ـ پیوند واریته‌های مرغوب روی پایه‌های مقاوم

۳ـ بیل زدن پای درخت و سوزانیدن علف‌های هرز باغات و اطراف آنها

۴ـ هرس سرشاخه‌های آلوده به تخمریزی زنجره‌ها در بهار و سوزانیدن آنها

۵ـ آب تخت نمودن باغات

کنترل شیمیایی:

از سموم دیازینون و مالاتیون به روش سمپاشی پای بوته ها علیه پوره های داخل خاک، سمپاشی سطح خاک در موقع خروج شفیره ها، همچنین سمپاشی درختان استفاده می کنیم

کرم‌های شاخدار مو
theretra alecta
pergesa elpenor
celerio lineata

(lep: sphingidae

اطلاق کلمه شاخدار به این آفت به علت وجود زائده کم و بیش بلندیست که نزدیک به انتهای شکم لاروها در سطح پشتی دیده می‌شود و به نظر می‌رسد که نوعی وسیله دفاع باشد.

گونه اول پروانه نسبتاً بزرگ به رنگ آجری تیره بوده دارای بالهای پهن با نوارهای رنگین است. گونه دوم حدود ۷۰ میلیمتر، زیتونی رنگ بوده و روی بالهای جلویی دو خط مورب تیره در نیمه انتهای بال دیده می‌شود. در بالهای عقبی یک نوار پهن سیاه در قاعده دیده می‌شود. در روی شکم سه نوار تیره دیده می‌شود که یکی در وسط و دو تای دیگر در طرفین قرار دارند. گونه سوم با بالهای باز حدد ۶۰ میلیمتر، رنگ بالهای جلویی سبز مایل به بلوطی با نوارهای سفید مواج و طولی است. روی بندهای اولیه شکم نوارهای عرضی متناوب تیره روشن قرار دارد که در مجموع منظره شطرنجی به پشت شکم می‌دهد.

زیست‌شناسی

هر سه گونه زمستان را به صورت شفیره‌های لخت در پناهگاهها و یا زیر خاک به سر می‌برند. در بهار با گرم شدن هوا حشرات کامل ظاهر می‌شوند. حشرات کامل غروب پروازند و قبل از تخمریزی مدت قابل توجهی باید تغذیه کنند. حشرات ماه تخمهای خود را به طور انفرادی در زیر برگها قرا رمی‌دهند. تعداد تخم هر حشره ماده حدود ۵۰ تا ۱۰۰ ذکر شده است. این تخم به فاصله ۱۰ تا ۱۵ روز باز می‌شوند. لاروها پس از خروج از تخم از پارانشیم برگ شروع به تغذیه می‌کنند. لاروها در سنین بالا تغذیه شدید دارند و بیشتر در شب‌ها فعالیت می‌کنند. وجود این حشرات به علت فضولات فراوانی که زیر بوته‌های مو ریخته شده و نیز از روی برگهای خورده شده مشخص می‌شود.

این حشرات در شرایط آب و هوایی مختلف تا سه نسل ایجاد می‌کنند ولی به علت اندام درشت، جمعیت این حشرات به خوبی تحت کنترل قرار دارد.

کنه نمدی مو
eriophyes = colomerus vitis
(acari.: eriophyidae)

این کنه به برگها حمله نموده و در پشت برگها گالهایی مسطح و به صورت نمد ایجاد می‌کند. رنگ این قشر نمدی ابتدا سفید کثیف است اما به تدریج تغییر رنگ داده و به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای تبدیل می‌گردد. در سطح فوقانی برگ درست در طرف مقابل کنه نمدی، برآمدگی بوجود می‌آید و به پهنگ برگ ناصافی می‌دهد. زمستان به صورت کنه کا مل زیر پوست جوانه‌ها به سر می‌رد. در شرایط مساعد ۷ نسل در سال دارد.

شته مو یا فیلوکسرای مو
phylloxera vitifoliae
(hom.: phylloxeridae)

این حشره یکی از مهمترین و معروف‌ترین آفات مو در جهان است. در سال ۱۸۶۰ از آمریکا وارد کشورهای اروپای غربی گردید و به سرعت انتشار یافت. موهای معمولی vitis vinifera به این آفت بسیار حساس می‌باشند. یکی از بهترین راههای مبارزه با این آفت استفاده از ارقام مقاوم می‌باشد. بدین منظور موهای معمولی را بر روی پایه‌های مو آ‌مریکایی vitis americanna پیوند می‌زنند. خوشبختانه این آفت در ایران وجود نداشته و جزء آفات قرنطینه خارجی است

[ دوشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 22:14 ] [ مهندس صلاح الدینی ] [ ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

تشخیص و مبارزه با آفات و بیماری ها و علف های هرز باغات. مزارع. گلخانه ها و اماکن
آدرس : آذربایجان غربی شهرستان میاندوآب خیابان ولیعصر روبه روی خیابان عباسپور خیابان شهید پور مرادی روبه روی کود فروشی بقالیان بالاتر از سم فروشی فراش زاده zarrinehkilinik@yahoo.com
برچسب‌ها وب